Komentarze (885)

Ulubiony chleb pszenny na zakwasie

W zasadzie to ulubionych chlebów pszennych mam teraz kilka. Co dojdzie mi nowa książka do kolekcji – dochodzi i nowy ulubiony przepis na chleb ;). Ten ulubiony chleb pszenny na zakwasie obecnie plasuje się gdzieś w czołówce. Tak się składa, że to również jeden z naj naj Daniela Stevensa (autora książki 'Bread’, River Cottage Handbook). Chleb jest niesamowicie pyszny, ale zarazem bardzo klasyczny i neutralny w smaku, taki najzwyczajniejszy na świecie chleb. Z większymi, nieregularnymi dziurami. Bardzo wilgotny, ze sprężystym miąższem. Z bardzo chrupiącą skórką. Najlepszy na ciepło…

Składniki na 2 bochenki.

Wieczór wcześniej (składniki na zaczyn):

  • 650 ml lekko ciepłej wody
  • 500 g mąki pszennej chlebowej
  • 1/4 – 1/3 szklanki aktywnego zakwasu (pszennego lub żytniego)

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, następnie przykryć folią spożywczą, pozostawić w temperaturze pokojowej na noc.

Składniki na ciasto właściwe:

  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 25 g soli
  • cały wcześniejszy zaczyn

Ciasto można zagnieść ręcznie lub wyrobić mikserem. Ręcznie: mąkę wymieszać z solą i zaczynem- powstałe ciasto będzie mokre i dość lepiące, nie należy jednak dosypywać dużo więcej mąki. Wyrobić do powstania gładkiego, jednorodnego ciasta. Najłatwiej zrobić to dobrym mikserem: miksować ciasto około 10 minut, do gładkości.

Ciasto uformować w kulę, umieścić w naczyniu. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 4 godziny. W tym czasie, w równych, godzinnych odstępach ciasto składać (czyli 3 razy w ciągu 4 godzin). Sprzyja to napowietrzaniu, powstawaniu dużych dziur w chlebie (które po ostatnim wyrabianiu będą wyraźnie widocznie) oraz wzmocnieniu siatki glutenowej. Po tym czasie ciasto podzielić na 2 części, uformować bochenki, umieścić je w oprószonych mąką koszach do wyrastania. Przykryć szczelnie folią spożywczą, pozostawić na 2 – 3 godziny do wyrośnięcia.

Chleb piec z parą, najlepiej na kamieniu, przez około 40 minut. Pierwsze 10 minut w temperaturze 250ºC, po 10 minutach obniżając temperaturę do 200ºC. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce: bochenki powinny być ładnie wypieczone i głuche po uderzeniu od spodu.

Smacznego!

Ulubiony chleb pszenny na zakwasie

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 885 komentarzy
Szukaj w komentarzach: