Komentarze (188)

Wieloziarnisty chleb na zakwasie

Wieloziarnisty chleb na zakwasie to smaczny chleb i bardzo prosty do wykonania. Dokonałam jedynie małych zmian w recepturze co do ilości użytych drożdży – sam zakwas świetnie sobie radzi, choć dłużej trzeba poczekać na wyrośnięcie. Upieczony chleb jest miękki i z niedużą, lecz wyczuwalną ilością ziaren. Piekłam go dwukrotnie – raz z ilością drożdży podaną w oryginalnym przepisie (na zdjęciu), drugi raz ze zmniejszoną. Chleb miał zdecydowanie ładniejszy miąższ i mniej pachniał drożdżami. Polecam do wypróbowania!

Składniki na 1 bochenek.

Składniki na wieloziarnisty chleb na zakwasie:

  • 2/3 szklanki aktywnego zakwasu żytniego
  • 2/3 szklanki letniej wody
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 łyżka cukru
  • 1 i 1/4 łyżeczki soli
  • 1¼ – 1½ szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki skrobi ziemniaczanej
  • pół szklanki mąki pszennej razowej
  • 1/3 szklanki nasion (sezam, siemię lniane, słonecznik)
  • pół łyżeczki drożdży suchych

Wszystkie składniki połączyć (drożdże suche wymieszać z mąką), wyrobić ręcznie lub mikserem do otrzymania gładkiego ciasta, nasiona dodając pod sam koniec wyrabiania. Przykryć lnianą ściereczką i pozostawić w cieple do wyrośnięcia przez 1 godzinę. Po wyrośnięciu bochenek jeszcze raz krótko wyrobić, złożyć i uformować.

Koszyczek do wyrastania chleba wysypać mieszanką mąki ryżowej i pszennej (pół na pół) lub samą mąką ryżową (chleb można też piec w formie o wymiarach 11 x 22 cm). Ciasto chlebowe przenieść do koszyczka, ułożyć spodem do góry (góra bochenka będzie teraz na spodzie koszyczka). Odstawić ciasto do wyrośnięcia – do podwojenia objętości, pod przykryciem z folii spożywczej lub pod ręczniczkiem kuchennym.

Wieloziarnisty chleb na zakwasie

30 minut przed samym pieczeniem rozgrzać w najwyższej temperaturze piekarnika kamień do pieczenia chleba. Bochenek ostrożnie zsunąć na rozgrzany kamień, naciąć. Wieloziarnisty chleb na zakwasie piec w temperaturze 210ºC przez około 30 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

 Przepis pochodzi ze strony King Arthur Flour.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 188 komentarzy
Szukaj w komentarzach: