Komentarze (190)
Chleb 60/40 Nilsa

Chleb 60/40 Nilsa to znakomity w smaku chleb pszenno – żytni, który można piec w foremce lub na kamieniu. Smakuje idealnie, pachnie charakterystycznie „zakwasowo”, przy tym ma miękki i klejący miąższ, taki, jaki lubię… jaki wszyscy w domu lubimy. 60/40 Nilsa – pieczywo swą nazwę zawdzięcza stosunkowi mąki żytniej do pszennej. To chleb, który z całą pewnością warto upiec, a do przepisu wrócicie nie raz.

Składniki na 1 bochenek.

Składniki na chleb 60/40 Nilsa:

  • 270 g aktywnego żytniego zakwasu
  • 135 g mąki żytniej razowej (lub mąki pszennej razowej)
  • 180 g mąki pszennej chlebowej
  • 200 g wody, letniej
  • 1 g suchych drożdży (1/4 łyżeczki) lub 2 g drożdży świeżych
  • 9 g soli

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Wszystkie składniki na chleb wymieszać w naczyniu (drożdże świeże rozpuścić wcześniej w wodzie) i pozostawić pod przykryciem na 45 minut w ciepłym miejscu, następnie złożyć ciasto chlebowe i pozostawić pod przykryciem na kolejne 45 minut.

Formę do chleba o pojemności 1,2 litra (o wymiarach dolnych 20 x 10 cm i górnych 22 x 12 cm) wysmarować masłem i oprószyć otrębami (chleb można też piec na kamieniu). Z wyrośniętego ciasta uformować podłużny bochenek i przełożyć do formy (lub koszyka do wyrastania), oprószyć mąką i przykryć folią spożywczą. Odłożyć do wyrośnięcia w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (na około 1,5 – 2 godziny).

Rozgrzać piekarnik wraz z kamieniem do temperatury 240ºC. Wyrośnięty chleb przełożyć na łopatę, szybko naciąć i zsunąć na rozgrzany kamień (lub wstawić formę z chlebem do rozgrzanego piekarnika).

Chleb 60/40 Nilsa piec z parą przez 10 minut w temperaturze 240ºC, następnie obniżyć temperaturę do 220ºC i piec jeszcze 25 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

Chleb 60/40 Nilsa

Przepis Tatter z ’Tatter o chlebie’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 190 komentarzy
Szukaj w komentarzach: