Komentarze (204)

Chleb pszenny na zakwasie

Chleb pszenny, bardzo mięciutki (gdy był ciepły miałam wrażenie, że wnętrze przypomina bułeczki pszenne) z bardzo chrupiącą skórką i niedużymi dziurkami miąższu. Nietypowy przepis, bo z dodatkiem mleka skondensowanego niesłodzonego z puszki. Chleb prosty do wykonania, a ciasto miłe do wyrabiania i nie przysparzające problemów. Bardzo polecam!

Składniki:

  • 397 g aktywnego zakwasu pszennego (166% hydratacji)
  • 255 g wody (o temperaturze 28ºC)
  • 85 g mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 723 g mąki pszennej chlebowej
  • 17 g soli

Wszystkie składniki oprócz soli włożyć do naczynia i dobrze wymieszać (około 3 minut). Przykryć szczelnie i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie dodać sól i zagnieść sprężyste ciasto o dobrze rozwiniętym glutenie (około 6 minut). Zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 6 godzin, w tym czasie odgazowując ciasto dwukrotnie (krótko zagniatając), co 2 godziny.

Wyrośnięte ciasto odgazować ponownie i podzielić na 2 części. Ukształtować dwa bochenki (740g każdy) i włożyć je do koszy do wyrastania (oprószonych wcześniej mąką pszenną) złączeniami do góry. Zostawić szczelnie owinięte folią na 2 godziny. Gotowy wyrośnięty bochenek wyłożyć na drewnianą łopatę (lub od razu na nagrzany kamień) i naciąć w kilku miejscach.

Piec w piecu z parą 5 minut w 250ºC, następnie temperaturę obniżyć do 240ºC i piec jeszcze 20 minut (ostatnie 10 minut z lekko uchylonymi drzwiami piekarnika).

Wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Przepis pochodzi z blogu Tatter.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 204 komentarzy
Szukaj w komentarzach: