Komentarze (187)
Chleb ukraiński

Chleb ukraiński to rewelacyjny pszenno – razowy chleb. Taki jakie lubię najbardziej. Sprężysty miąższ, ekstremalnie chrupiąca skórka. Czy można sobie wymarzyć lepszy początek dnia?

Składniki na 2 nieduże bochenki.

Składniki na zaczyn zakwasowy:

Składniki dokładnie wymieszać i pozostawić przykryte na 4 godziny w bardzo ciepłym miejscu (32ºC).

Składniki na ciasto właściwe:

  • cały wcześniejszy zaczyn
  • 300 g wody
  • 400 g mąki pszennej chlebowej
  • 95 g mąki pszennej razowej
  • 0,5 – 4 g świeżych drożdży (niekoniecznie)
  • 12 g soli

Ze składników zagnieść luźne i lepkie ciasto (np. mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Ciasto włożyć do większego naczynia i pozostawić do podwojenia objętości (przez około 1,5 godziny w temperaturze 25ºC). Ciasto podzielić na dwie części, następnie z każdego kawałka uformować chleb.

Włożyć do przygotowanych wcześniej foremek (wysmarowanych masłem i oprószonych otrębami żytnimi) i pozostawić do wyrośnięcia na 60 – 90 minut lub do podwojenia objętości.

Przed pieczeniem bochenki posmarować dodatkowym jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Piec z parą, w malejącej temperaturze. W tym celu rozgrzać piekarnik do temperatury 250ºC i piec przez 15 minut, następnie obniżyć do 230ºC i piec kolejne 15 minut, obniżyć do 210ºC i piec jeszcze 10 minut.  Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Dodatkowo:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka

Smacznego!

Chleb ukraiński

Przepis ze zbiorów Tatter.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 187 komentarzy
Szukaj w komentarzach: