Komentarze (141)

Czekoladowe ciasto z kremem i jajeczkami

Czekoladowe ciasto z kremem i jajeczkami to ciasto na wielkanocny stół dla małych i większych czekoladowych łakomczuszków ;-). Kiedy chcemy przemycić obok babek, mazurków i serników proste ciasto czekoladowe z kremem. Z przepisem może już się kiedyś spotkaliście – jako czekoladowa chmura Nigelli Lawson. Tutaj ta sama autorka zmieniła trochę dekorację i smak ciasta, na bardziej odpowiadający świętom wielkanocnym (przepisu na  ciasto nie zmieniała, ale z drugiej strony po co zmieniać coś, co jest bezbłędne ;-). Ciasto czekoladowe po upieczeniu się zapada, tworząc miejsce na czekoladowy krem i jajeczka. Bardzo polecam!

Składniki:

  • 250 g gorzkiej czekolady
  • 125 g masła
  • 6 dużych jajek
  • 175 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Dno tortownicy o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

W garnuszku podgrzać masło, zdjąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę i odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Lekko przestudzić.

2 całe jajka i 4 żółtka ubić (trzepaczki do ubijania białek) z 75 g cukru na jasną, puszystą masę, która więcej niż podwoi swoją objętość. Do masy dodawać powoli sos czekoladowy, cały czas wolno ubijając, następnie ekstrakt z wanilii.

W drugim naczyniu ubić na sztywną pianę 4 pozostałe białka z resztą cukru – cukier dodajemy jak na bezę, powoli, łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Powinna powstać gęsta i błyszcząca masa bezowa. Pianę dodawać po łyżce do masy czekoladowej i delikatnie wymieszać szpatułką.

Przelać do tortownicy. Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 minut, do momentu popękania i wyrośnięcia ciasta. Sprawdzić patyczkiem – nie może być na nim śladów surowego ciasta, w razie konieczności wydłużyć pieczenie o 5 – 10 minut. Po upieczeniu ciasto stygnąc zapada się, tworząc miejsce na krem.

Wystudzić.

Krem czekoladowy:

  • 250 ml śmietany kremówki 36%
  • 125 g gorzkiej czekolady, posiekanej

Śmietanę kremówkę umieścić w garnuszku i podgrzać, prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Schłodzić w lodówce. Kiedy sos się schłodzi do temperatury lodówkowej i zgęstnieje ubić do powstania gęstego kremu czekoladowego (proszę nie zostawiać przez noc w lodówce – może być po tym czasie zbyt twardy).

/Najszybciej, jak udało mi się wykonać z powodzeniem powyższy krem czekoladowy – schładzany w zamrażarce, temp. -20ºC przez ok. 45 minut, podczas chłodzenia mieszany co 5 minut, następnie ubity./

Ponadto:

  • czekoladowe jajeczka cukrowe, małe opakowanie

Na wystudzone ciasto wyłożyć krem czekoladowy, na niego cukrowe jajeczka czekoladowe.

Smacznego :-).

Czekoladowe ciasto z kremem i jajeczkami

Czekoladowe ciasto z kremem i jajeczkami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 141 komentarzy
Szukaj w komentarzach: