Komentarze (514)

Domowa frużelina czyli owoce w żelu

Frużelina – owoce w żelu. Wyglądem przypomina kisiel, jest jednak bardziej błyszcząca (dzięki żelatynie), a konsystencją jest zbliżona do lekko tężejącej galaretki. Doskonały dodatek do każdego deseru – lodów, panna cotty, gofrów, naleśników, serników… można tak długo wymieniać :-). Na blogu często wykorzystuję ją do tortów – np. Biała Truskawka, a krem z jej dodatkiem jest najlepszym owocowym kremem do babeczek!

Wpis został zamieszczony, by łatwiej było odnaleźć przepis na frużelinę na blogu :-). Utworzyłam również tag ’frużelina’, który zbiera wszystkie przepisy ją zawierające.

Domowa frużelina:

  • 250 g owoców, świeżych lub mrożonych*
  • 1 łyżeczka żelatyny w proszku (4 g) lub 1 listek żelatyny
  • 3 łyżki cukru (w zależności od owoców)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej rozpuszczona w 1 łyżce wody

Żelatynę w proszku zalać 2 łyżkami wody, odstawić do napęcznienia.

W małym garnuszku wymieszać owoce z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku). Dodać cytrynę, wodę z mąką, dobrze wymieszać, zagotować, zdjąć z palnika.

Napęczniałą żelatynę dodać do gorących owoców, wymieszać. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzać do wrzenia! Zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia.

Frużelina powinna mieć konsystencję żelu.

—————————————-

Powyższy przepis jest najlepszy do deserów. Do tortów, jako składnik kremów – dodaję 1,5 łyżeczki żelatyny na 250 g owoców.

Frużelina z każdym rodzajem owoców będzie miała inną konsystencję. Owoce o małej zawartości pektyny (truskawki) i jednocześnie puszczające sporo soku będą potrzebowały więcej żelatyny, owoce o dużej zawartości pektyny np. porzeczki – mogą potrzebować bardzo małą jej ilość. Większą zawartość pektyny posiadają też owoce mniej dojrzałe.

Jeżeli frużelina po schłodzeniu okaże się zbyt gęsta wystarczy dodać do niej odrobinę wrzącej wody i wymieszać.

Zbyt rzadką frużelinę można uratować podgrzewając w kąpieli wodnej lub mikrofali i dodając do niej odrobinę napęczniałej żelatyny.

* Najlepsze owoce do frużeliny: wiśnie, czereśnie, truskawki, jagody, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki.

Smacznego :-).

Domowa frużelina czyli owoce w żelu

frużelina

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 514 komentarzy
Szukaj w komentarzach: