Komentarze (78)

Kladdkaka

Prosto, szybko, tanio, pysznie! Kladdkaka to klejące ciasto czekoladowe prosto ze Szwecji. To jeden z najbardziej popularnych domowych wypieków szwedzkich, prosty do wykonania w każdych warunkach, bez miksera i z podstawowych składników. Bezglutenowy – z migdałami zamiast mąki (tradycyjny przepis zakłada dodatek mąki, także można je zastąpić mąką pszenną). Podawane z bitą śmietaną i owocami. Takie trochę 'studenckie’ ciasto, ale smakuje jak najlepsze brownies :-).

Składniki na kladdkaka:

  • pół szklanki (70 g) zmielonych migdałów
  • 115 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
  • 2 jajka
  • 170 g trzcinowego cukru
  • 40 g kakao
  • szczypta soli

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do naczynia wbić jajka, dodać cukier, lekko roztrzepać rózgą kuchenną, tylko do połączenia. Dodać przesiane kakao, sól i wymieszać rózgą. Dodać migdały i masło, wymieszać do połączenia.

Formę o średnicy 21 cm wysmarować masłem, oprószyć mąką pszenną (lub migdałami jeśli ciasto ma być w 100% bezglutenowe). Przelać ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 175ºC przez 15 – 20 minut. Ciasto po tym czasie powinno być wypieczone, ale patyczek włożony w środek może się kleić. Nie może być jednak na nim śladów surowego ciasta, ani nie może być płynne. To jak z brownie – pieczone zbyt długo będzie zbyt suche. Niektórzy Szwedzi pieką ciasto tylko do momentu ścięcia się z góry, kiedy po przechyleniu foremki ciasto nie płynie – jest gotowe (wtedy jest jeszcze bardziej klejące w środku!).

Wyjąć, wystudzić.

Kladdkaka można podawać z 150 ml ubitej schłodzonej śmietany kremówki i świeżymi owocami, można oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego :-).

Kladdkaka

Kladdkaka

Źródło przepisu ’Fika’ Anna Brones & Johanna Kindvall.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 78 komentarzy
Szukaj w komentarzach: