Komentarze (91)

Lody chałwowe (z tahini)

Jeśli macie jeszcze zapasy pasty tahini, teraz już nie musicie daleko szukać możliwości jej wykorzystania. Lody są niesamowite! Smak chałwy jest bajeczny, a na dodatek nie są przesłodzone. Lody przygotowujemy bez dodatku jajek, na mleku skondensowanym, co upraszcza sam etap przygotowania. Do lodów bardzo będą pasowały posiekane, podprażone ziemne orzeszki. Bardzo polecam :-).

Składniki na około 1 litr lodów:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (300 g)
  • pół szklanki pasty sezamowej tahini*
  • 300 ml śmietany kremówki 36%
  • 1,5 szklanki pełnego mleka (3,2%)
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 3 – 5 łyżek miodu

Wszystkie składniki umieścić w garnuszku. Podgrzewać, mieszając, by składniki się połączyły, następnie wymieszać do gładkości. Przykryć folią spożywczą, wystudzić. Schłodzić do temperatury lodówkowej (najlepiej przez całą noc).

Schłodzoną mieszankę przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według instrukcji jej producenta. Przełożyć do pojemniczka i włożyć na kilka godzin do zamrażarki.

Lody można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu i lody były bardziej puszyste. Zamrozić.

* Przepis na domową pastę sezamową tahini we wpisie o ciasteczkach chałwowych.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 91 komentarzy
Szukaj w komentarzach: