Komentarze (80)

Lody kawowe z chałwą

Dziś jest chyba najcieplejszy dzień w tym roku w Walii. Rano posiedzieliśmy w ogródku, a teraz się wręcz chowamy przed słońcem i… chłodzimy lodami. Zrobiłam je już wczoraj, ponieważ 12 godzin muszą spędzić w zamrażarce. Są mocno kawowe, choć smakują również nie-kawoszom (ja kawy nie piję). Dodatek chałwy osładza pysznie całość… Polecam!

Składniki na lekko ponad 1 litr lodów:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (około 400 g)
  • 125 ml pełnego mleka (3,2%)
  • 300 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
  • 1 łyżka likieru kawowego
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 3 płaskie łyżki kawy rozpuszczalnej, rozpuszczonej w 1 szklance mleka (250 ml)
  • 1 chałwa o dowolnym smaku (100 g)

Wszystkie składniki oprócz chałwy zmiksować na gładką masę (można podgrzać, jeśli składniki nie będą chciały się połączyć). Przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce – mieszanka lodowa powinna być lodowato zimna.

Schłodzoną mieszankę przelać do maszyny do lodów, dodać pokruszoną chałwę i dalej postępować według instrukcji jej producenta. Przełożyć do pojemniczka i włożyć na kilka godzin do zamrażarki.

Lody można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, dodać pokruszoną chałwę, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu i lody były bardziej puszyste. Zamrozić.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 80 komentarzy
Szukaj w komentarzach: