Komentarze (41)

Sorbet morelowy

Orzeźwiający sorbet morelowy, idealny na upały :-). Domowe sorbety to gwarancja lekkości i dużej porcji witamin, warto więc korzystać z dobrodziejstw lata. Do sorbetów wykorzystujemy syrop cukrowy (lub jego odpowiednik – syrop kukurydziany lub golden syrup), który poprawia konsystencję sorbetu, czyni go bardziej gładkim, łatwiejszym do porcjowania (syrop cukrowy obniża temperaturę mrożenia sorbetu). Polecam również sorbet truskawkowy!

Składniki na około 1,2 litra:

  • 1 kg moreli
  • 3 łyżki miodu
  • sok z połowy cytryny
  • pół szklanki syropu kukurydzianego lub golden syrupu  lub syropu cukrowego

Morele przepołowić i odpestkować. Ułożyć na blaszce rozcięciami ku górze, polać miodem i piec przez 20 minut w temperaturze 180ºC. Wyjąć, wystudzić.

Wystudzone morele i pozostałe składniki umieścić w blenderze kielichowym i zmiksować do momentu otrzymania puree (można też użyć blendera ręcznego). Przelać do naczynia, przykryć folią spożywczą i schłodzić do temperatury lodówkowej, najlepiej przez całą noc.

Schłodzoną mieszankę na sorbet przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według instrukcji jej producenta. Przełożyć do pojemniczka, przykryć i włożyć na kilka godzin do zamrażarki.

Sorbet morelowy można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny zmiksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu i by sorbet był bardziej puszysty. Zamrozić.

* Syrop cukrowy – do niedużego garnuszka nalać pół szklanki wody, dodać 2/3 szklanki cukru (lub mniej), wymieszać. Zagotować do rozpuszczenia się cukru i pogotować około 3 – 4 minut. Zdjąć z palnika, wystudzić, można zrobić to dzień wcześniej.

Smacznego :-).

Sorbet morelowy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 41 komentarzy
Szukaj w komentarzach: