Komentarze (9)

Sorbet winogronowy

Pyszny sorbet winogronowy, z pieczonych winogron. Można wykorzystać każdą odmianę bezpestkową owoców, a najpiękniejszy kolorystycznie sorbet otrzymamy z winogron czewonych i czarnych. Orzeźwiający i słodki. Im dłużej ucierany w sorbetierze tym lżejszy i bardziej puszysty. Polecam!

Składniki na sorbet winogronowy  (mniej niż 1 litr):

  • 1 kg czerwonych bezpestkowych winogron
  • świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
  • 100 ml wody
  • 70 g cukru
  • opcjonalnie: 3 łyżki wina z winogron

Winogrona oderwać z kiści i poukładać w większej formie wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 190ºC przez około 25 – 30 minut, aż część winogron popęka. Wyjąć z piekarnika i umieścić w blenderze kielichowym. Zmiksować do otrzymania gładkiego puree. /Jeśli Wasz blender nie da rady zmiksować na gładko i nadal będą widoczne skórki, można puree przetrzeć przez sitko./

W garnuszku umieścić wodę z cukrem. Doprowadzić do wrzenia i gotować około 3 minut. Zdjąć z palnika, przestudzić.

W naczyniu dobrze wymieszać: puree z pieczonych winogron, syrop cukrowy, sok z cytryny, opcjonalnie wino. Przykryć i schłodzić w lodówce przez minimum 12 godzin.

Schłodzoną mieszankę na sorbet przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według instrukcji jej producenta. Przełożyć do pojemniczka, przykryć i włożyć na kilka godzin do zamrażarki.

Sorbet winogronowy można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu i by sorbet był bardziej puszysty. Zamrozić.

Smacznego :-).

Źródło inspiracji – magazyn Waitrose, przepis zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 9 komentarzy
Szukaj w komentarzach: