Komentarze (148)

Tort lodowy owocowy

Prosty tort lodowy z dodatkiem mieszanki owoców leśnych. Prosty – jego przygotowanie to zaledwie chwila, z prostych i powszechnie dostępnych składników, bez użycia maszyny do lodów. Tort jest dwuwarstwowy – dolna warstwa bardziej kwaśna i mocno owocowa, górna – śmietankowa i słodziutka. Podany z frużeliną z owoców leśnych. Dzięki użyciu do tortu mleka słodzonego skondensowanego nie ma potrzeby dodawania jajek, a zamrożony tort jest aksamitny i pozbawiony kryształków lodu, które często towarzyszą lodom przygotowywanym bez użycia maszyny do lodów. Tort jest gotowy po 9 godzinach spędzonych w zamrażarce – to duża porcja lodów idealna na weekendowe spotkania rodzinne :-). Tort oczywiście można wykonać tylko z jednym rodzajem owoców, nie musi być to mieszanka owocowa. Bardzo polecam!

Składniki:

  • 400 g owoców świeżych lub mrożonych (owoce leśne, owoce lata, mieszanka: wiśnie, maliny, jeżyny, porzeczki, jagody, borówki amerykańskie, truskawki itp.) + 1 łyżka cukru
  • 1,5 puszki mleka skondensowanego słodzonego (1 puszka o wadze 400 g), schłodzonego
  • 450 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • dodatkowo do podania: domowa frużelina z owoców leśnych z tego przepisu

Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć folią spożywczą, sam spód.

Przygotować sos owocowy. Owoce umieścić w garnuszku, zasypać cukrem, postawić na palniku. Zagotować i gotować przez chwilę, do momentu puszczenia przez owoce soku. Zmiksować blenderem, ale nie do końca, powinny pozostać małe kawałeczki owoców. Schłodzić do temperatury lodówkowej.

Do misy miksera przelać mleko skondensowane słodzone i śmietanę kremówkę. Ubić, trzepaczkami do ubijania piany z białek, do momentu otrzymania gęstego kremu (krem powinien zachowywać kształt, nie powinien być płynny).

Otrzymaną masę podzielić na dwie części, jedną trochę mniejszą od drugiej. Do mniejszej części dodać schłodzony sos owocowy, zmiksować do połączenia. Przełożyć do tortownicy, wyrównać. Na wierzch wyłożyć biały krem, wyrównać. Zamrozić.

Przechowywać w zamrażarce. Tort jest gotowy po minimum 9 godzinach mrożenia. Najlepiej zostawić w zamrażarce na całą noc. Podawać z frużeliną.

*Jeśli tort spędzi w zamrażarce dłużej niż 24 h i mocno zamarznie, należy go wyjąć do temperatury pokojowej na 30 minut przed podaniem.

Uwaga: puszka mleka słodzonego skondensowanego w UK to 400 g. Sprawdź wagę swojej puszki, by uniknąć pomyłki.

Smacznego :-).

Tort lodowy owocowy

Tort lodowy owocowy

Tort lodowy owocowy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 148 komentarzy
Szukaj w komentarzach: