Komentarze (94)

Chałwa sezamowa waniliowa

Takie rarytasy tylko na Moich Wypiekach!

Przygotowanie chałwy sezamowej domowym sposobem nie jest czasochłonne i na pewno nie jest trudne. Korzystając z gotowej pasty sezamowej (tahini) przygotowanie chałwy zajmie Wam zaledwie 15 minut. Tahini nie zawsze jest łatwo dostępna w sprzedaży (zależy od miejsca zamieszkania), ale można ją wykonać w prosty sposób domowym sposobem – poczytacie o tym tutaj. Chałwa przygotowana przeze mnie smakuje nawet lepiej niż ta ze sklepu, jest również mniej tłusta. Nie można jednak zaprzeczyć – niemożliwe jest osiągnięcie w niej tej charakterystycznej struktury włókienek czy igiełek, które rozpuszczają się cudownie na podniebieniu… takie rzeczy potrafi wyczarować tylko prawdziwy chałwiarz, który za pomocą specjalnych wioseł wyrabia ręcznie masę chałwową mozolnie wyciągając z niej karmelowe włókna…

Z przepisu otrzymacie sporo chałwy – zamiast wanilii można użyć wody różanej, zamiast migdałów – pistacji lub innych Waszych ulubionych orzechów. Można ich dodać tak dużo jak lubicie :). Ciekawie będzie wyglądała chałwa marmurkowa – wtedy połowę tahini wystarczy wymieszać z 2 łyżkami kakao i postępować dalej wedle poniższego przepisu. Część cukru podczas przygotowania syropu cukrowego można zastąpić miodem, by uzyskać chałwę miodową. Kombinacji jest dużo, warto próbować! 

Chałwa sezamowa waniliowa – składniki:

  • 340 g pasty sezamowej tahini (1,5 szklanki)
  • pół szklanki wody
  • 2 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki pasty z wanilii lub ziarenka z 2 laski wanilii
  • 1 szklanka lub więcej migdałów bez skórki, podprażonych na suchej patelni

Formę o średnicy 23 cm wysmarować cienką warstwą oleju.

Wodę i cukier umieścić w małym garnuszku, wymieszać. W garnuszku zamocować termometr cukierniczy. Doprowadzić do wrzenia i gotować do momentu osiągnięcia na termometrze tzw. soft ball stage czyli 115ºC lub 240ºF. Uwaga: podczas gotowania syropu nie mieszać ani razu – to ważne!

Podczas gdy syrop cukrowy dochodzi do właściwej temperatury w drugim garnuszku podgrzać tahini z wanilią. Nie do wrzenia, ale tahini powinna być bardzo ciepła.

Gotowy syrop cukrowy zdjąć z palnika i natychmiast dodać do ciepłej tahini. Mieszać drewnianą łyżką do momentu, aż masa chałwowa zacznie gęstnieć (około 2 – 3 minut lub dłużej). Mniej więcej w połowie mieszania dodać migdały. Przelać do przygotowanej formy i wyrównać. Wystudzić, następnie schłodzić.

Chałwa sezamowa waniliowa powinna być przechowywana pokrojona w kawałki w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej lub w lodówce do 1 miesiąca.

Smacznego!

Chałwa sezamowa waniliowa

Źródło inspiracji – JoyOfKosher.com.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 94 komentarzy
Szukaj w komentarzach: