Komentarze (149)

Flapjack

Klasyczny brytyjski flapjack. To naprawdę dziwne, że do tej pory nie znalazł się na blogu :-). Batonik z płatków owsianych, najbardziej chyba popularny w UK, na którego przepis znajdziecie na praktycznie każdym opakowaniu płatków owsianych lub golden syrupu ;-). Przepis jest tani, batonik smaczny, chrupiący i szybki w wykonaniu. Dla mnie smakuje jak najlepsza granola :-). Poniżej klasyczna wersja flapjacka. Często jest pieczony z dodatkiem orzechów, czekolady, kandyzowanych owoców; można do niego dodać ziarna słonecznika, dyni.. Mam nadzieję, że w tym roku będę mogła przedstawić Wam kilka najbardziej popularnych wersji tego brytyjsiego przysmaku. 

Składniki na 9 sztuk:

  • 300 g płatków owsianych
  • 75 g suszonych owoców
  • 110 g cukru
  • 120 g masła
  • 75 ml golden syrupu (np. z domowego przepisu)

W naczyniu wymieszać płatki owsiane, suszone owoce i cukier.

W większym garnuszku podgrzać masło i golden syrup do roztopienia się masła. Wymieszać, nie dopuścić do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać wymieszane wcześniej suche składniki i bardzo dokładnie wymieszać.

Formę o wymiarach 20 x 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Całą owsianą mieszankę przesypać do formy i dokładnie, bardzo mocno wcisnąć w dno, uklepać.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 minut do złotego koloru i lekkiego zbrązowienia brzegów. Wyjąć, jeszcze ciepły flapjack przekroić nożem (prawie do blaszki) na 9 równych części. Pozostawić do całkowitego wystudzenia. Po wystudzeniu przekroić do końca. Przełożyć na paterę.

Uwaga: flapjack może się kruszyć, to jest normalne – nie może być zbyt zbity i tłusty.

Można przechowywać w szczelnym pojemniku do 7 dni.

Smacznego :-).

* Przepis jest bezglutenowy pod warunkiem użycia płatków owsianych bezglutenowych.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 149 komentarzy
Szukaj w komentarzach: