Komentarze (38)

Krajanka owsiana z kokosem

Doskonały sposób na utylizację dużych zapasów płatków owsianych. A jaki smaczny sposób… ;-). W zasadzie lepsza nazwa to krajanka. Pieczemy bowiem niedużą blaszkę ciasta, a potem ją kroimy. Twardawe w smaku (ale nie za mocno), do chrupania i żucia. Taki rodzaj angielskich flapjacków.

Składniki:

  • 200 g masła
  • 160 g cukru demerara (lub mniej)
  • 2 łyżki miodu
  • 270 g płatków owsianych
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 75 g posiekanych kandyzowanych wiśni

Formę do pieczenia o wymiarach 17 x 27 cm posmarować cienko masłem.

W dużym garnku roztopić na małej mocy palnika masło, cukier i miód. Dorzucić płatki owsiane, wiórki kokosowe i kandyzowane wiśnie. Starannie wymieszać. Przelać (raczej przesypać) masę do przygotowanej formy, rozprowadzić, dociskając szpatułką. Masa musi być ściśle dociśnięta do blaszki, nie może być sypka.

Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170°C przez około 30 minut.

Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Pokroić. Najlepiej się kroją, kiedy ciasto jest lekko ciepłe. Zbyt ciepłe – kruszy się, nie można ukroić prostych kwadratów. Całkiem zimne – twardnieje, trzeba dużo siły włożyć w krojenie, ostrym nożem (!), ale efekt wzrokowy lepszy.

Uwaga: przepis jest bezglutenowy pod warunkiem użycia płatków owsianych niezanieczyszczonych glutenem.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 38 komentarzy
Szukaj w komentarzach: