Komentarze (92)

Mus czekoladowy bez jajek

Aż trudno mi uwierzyć, że powróciłam do wody z cieciorki (z której wcześniej przygotowałam bezy bez jajek), ale chęć eksperymentu okazała się silniejsza ;-). Tym razem w postaci musu. Jak zrobić mus czekoladowy bez surowych jajek i bez kremówki? Odpowiedzią jest oczywiście 'aqua faba’ czyli woda z puszki po ciecierzycy. Przepis jest tak prosty, że chyba trudno w nim cokolwiek zepsuć. Mus smakuje… jak mus z czekolady, po prostu :-). 

Składniki na 4 – 5 porcji:

  • 140 – 150 ml wody po ciecierzycy w puszce (standardowa puszka 400 g)
  • 1 – 2 łyżki cukru pudru
  • 140 – 150 g gorzkiej czekolady *

* taka sama ilość czekolady, co wody po ciecierzycy (np. uzyskacie z puszki ciecierzycy 100 ml wody – użyjcie 100 g czekolady)

Czekoladę rozpuścić w mikrofali lub kąpieli wodnej (przeczytaj o rozpuszczaniu czekolady), przestudzić.

Ciecierzycę odsączyć. Będziemy potrzebować około 150 ml wody po ciecierzycy. Jeśli będzie jej trochę więcej lub mniej – należy zwiększyć/zmniejszyć ilość dodanej czekolady.

Wodę umieścić w misie miksera i od tej pory traktować jak surowe białka. Ubijać, na wysokich obrotach miksera do otrzymania sztywnej piany (zajmie to więcej czasu niż ubijanie białek). Do ubitej piany dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, długo ubijając po każdym dodaniu. Ilość dodanego cukru zależy od słodkości czekolady; używając mlecznej czekolady można pominąć cukier w ogóle.

Do ubitej piany dodawać czekoladę, ostrożnie, powoli, mieszając delikatnie szpatułką by piana nie opadła. Przełożyć do pucharków.

Deser w godzinę po przygotowaniu jest gotowy do podania i ma odpowiednią konsystencję. Podawać z owocami.

Uwaga: przepis jest bezmleczny tylko jeśli użyjemy gorzkiej czekolady bez dodatku mleka.

Smacznego :-).

Mus czekoladowy_bez_jajek

Mus czekoladowy bez jajek

Źródło inspiracji – mouthwateringvegan.com

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 92 komentarzy
Szukaj w komentarzach: